Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Lažna fortifikacija ili uloga analitičara u srpskoj propasti

Komentari (25) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 nedelja, 12 septembar 2010 13:01
saša r.
Izuzetno poštujem g-dina Vukadinovića i g-dina Antonića, isto tako i g-dina Đurkovića. Ubeđen sam da je ovog puta preoštar i da greši.
Ovo govorim iz svog ugla. Iako sam bio protivnik Slobine politike, uvek sam se potajno nadao da će "konačno da preseče". Prvo sam se nadao da se neće ponoviti Špegelj, zatim Knin i sankcije na Drini, na kraju sam opet želeo da verujem da će po pitanju Kosmeta ići do kraja.
Isto sam tako i pored izručenja generala Hagu, kao i početka razbijanja vojske želeo da verujem Koštunici, ali je tu iluziju razbilo potpisivanje sporazuma s NATO paktom za njegove vladavine. Takođe, iako sam od samog početka protiv politike Borisa Tadića, želeo sam da verujem da mu se smučilo, kao i da će "preseći" u korist Srbije. Sada se vidi da je Tadić spreman da se obračuna jedino sa sopstvenim narodom.
G-dine Đurkoviću, ako gospoda Vukadinović i Antonić po nekim Vašim kriterijumima rade za Tadića, po tim istim kriterijumima Vi radite za MI6, a ja radim za CIA, MI6, BND, šiptarsku, hrvatsku i gej obaveštajnu službu.
Hajde malo da spustimo loptu i smirimo strasti, ne smemo dozvoliti da nas posvađaju, jer Englezi, Ameri, Švabe, Šiptari i Hrvati zajedno, sa sve domaćim izdajnicima, ipak nisu inteligentniji od Srba.
Preporuke:
0
0
2 nedelja, 12 septembar 2010 16:47
XY
Većina prosečnih građana ove države shvatila je već početkom 90-ih da na intelektualnoj i svakoj drugoj sceni postoje dve države, jedna Slobina i druga Soroseva. Shvativši to, većina se opredeljivala za Slobinu državu, o čemu nedvosmisleno govore rezultati izbora i porazi opozicije. Da li to znači da su Slobina država i politika koju je vodio bili idealni? Ne, daleko od toga. To samo znači da su građani u tim dramatičnim danima pokazali zavidnu zrelost i opredelili se za manje zlo. A svako domaće zlo je manje od stranog zla, a i najlošija domaća vlada je bolja od marionetske vlade. I pošto „demokrate“ nisu mogle da dobiju vlast na demokratskim izborima, Slobina država je konačno srušena, ne u Skupštini već na ulici. Ogromnu ulogu u tome su odigrali intelektualci uključujući tu i one iz Instituta za filozofiju i društvenu teoriju koje autor pominje.

E sad, pitanje svih pitanja je sledeće: ZAŠTO ANALITIČARI KOJI SADA KORISTE ARGUMENT MANjEG ZLA NISU KORISTILI TAJ ARGUMENT OKTOBRA 2000? Zar je moguće da nisu razaznavali šta je u toj situaciji manje zlo? Zar je moguće da su verovali kako je cilj neviđenog angažmana stranog faktora – finansijski, medijski, logistički, vojni, personalni – bio da donese demokratiju i bolji život srpskom narodu? Zar je moguće da političari kojima su strane zemlje pružale podršku nisu shvatali o kakvoj podršci je reč i gde takve podrške neminovno vode? Ili je želja za socijalnom promocijom (ne nužno i materijalnim prednostima), kod drugih ideja o sopstvenoj veličini, kod trećih avanturizam bez etičkih kočnica – delovao tako zaslepljujuće da nisu želeli da vide ono što je mnogim prosečnim građanima bilo savršeno jasno?

Konačno, poređenje postpetooktobarskih političara sa Slobom nije primereno. Jedno je koristiti mehanizam lažne fortifikacije da bi se prikrila neuspešna politika a sasvim drugo da bi se prikrila izdaja.
Preporuke:
0
0
3 nedelja, 12 septembar 2010 17:21
nd
"Sloba", "ići na ganglije". . . Da li to rečnik nekoga ko piše za bilo kakve novine? Vratite se u osnovnu školu!
Preporuke:
0
0
4 nedelja, 12 septembar 2010 17:31
Jasna
"...iako svi oni na kraju sa malim zakasnjenjem sprovode sve ono sto Ceda i drugovi javno ispovedaju..."
Autor je poprilicno u pravu,razlika je samo u entuzijazmu.
Preporuke:
0
0
5 nedelja, 12 septembar 2010 18:17
Aleksandar
Pocinje lepom distinkcijom: Dakle, na intelektualnoj i svakoj drugoj sceni imali smo zapravo dve države, jednu Slobinu, drugu Sorosevu. Za one koji nisu pripadali ni jednoj ni drugoj, poput potpisnika ovih redova, nije bilo „šaše“, ali je bilo slobode da se ceo sistem razume i zahvati.

A onda pojmovni mrak. Govoreci o "strukturacija nove politike identiteta, koja osvaja sve pore pod firmom „modernizacije“" kaze: "tu sam definisao poziciju ove strukture kao radikalnu levicu." A nda precizira: "najveći problem Srbije nije šačica izvikanih neotrockista, već onaj ko njima omogućuje da nesmetano deluju preko medija, državnih institucija, državnih fondova itd." Ovo vidjenje trockista kao radikalne levice promovisu na najperfidniji nacin upravo trockisti koji su najgrozniji, retrogradni, reakcionarni, imperialisti (zagovornici agresivnih interesa americke iperije).

Dakle, trockisti posleratnog zapada zavrsavaju na krajnjoj korporatno-fasistickoj desnici, a cesto sa klerofasistickim crtama. Nigde se ovo poslednje jasnije ne vidi nego u grupi koja stoji iza pojave "Molitvenog dorucka" u Beloj kuci, ciji je vodja zaljubljenik u Hitlera i evangelisticki propovednik Dag Ko (Doug Coe). (O ovoj pojavi vidi knjigu: Jeff Sharlet, THE FAMILY: The secret Fundamentalism at the Heart of American Power.) A ove kripto-nacisticke zamlate su stigle i u Beograd 2008 da organizuju konferenciju koja promovise krajnju reakcionarnu desnicu, klerofasistickog tipa, naravno uvek i u potpunosti u skladu sa americkim imperijalistickim interesima. I gle cuda, na toj konferenciji je i nas autor, Djurkovic, vidi ovde:

http://www.ecpm.info/l/en/library/download/290016?format=save_to_disk

Dakle: Levicar ne moze biti neko ko je imperijalisticki nastojen; trockisti su boric za interese americkog imperijalizma (a la ceda Jovanovic, po autoru); dakle, trockisti nisu levica, vec najreakcionarnija levica, pogotovu kad se to pomesa sa klero-protestnaskim fasizmom novoredjenih americkih evangelista).
Preporuke:
0
0
6 nedelja, 12 septembar 2010 18:19
Aleksandar
Isprvka zakljucnog dela:

Dakle: Levicar ne moze biti neko ko je imperijalisticki nastojen; trockisti su boric za interese americkog imperijalizma (a la ceda Jovanovic, po autoru); dakle, trockisti nisu levica, vec najreakcionarnija DESNICA, pogotovu kad se to pomesa sa klero-protestnaskim fasizmom novoredjenih americkih evangelista).
Preporuke:
0
0
7 nedelja, 12 septembar 2010 18:52
Šicer
Moj utisak je da je ovaj tekst pogodio u srž, što bi neki ovde rekli u centar, problematike. On daje nedokazivo, ali veoma plauzibilno objašnjenje zašto je u Srbiji na "političkoj" sceni tako kako jeste - mediokritetsko i jalovo. Da postoje razne vrste "spin doktora" i "spinovanja" i to je postalo jasno. U americi bi se to reklo "money talks, bullshit walks". E sad, ako je narod nedovoljno pametan, ili nedovoljno zainteresovan, ili oba, to onda može da prođe nekažnjeno. A kazna ne sme da bude manja od najstrože. One u vreme druga Tite.
Preporuke:
0
0
8 nedelja, 12 septembar 2010 23:53
Đurko Mišić
Miša Đurković je potpuno u pravu. Čovek zna šta i o čemu piše.
Preporuke:
0
0
9 ponedeljak, 13 septembar 2010 00:08
Dušan
Još jedan u nizu besmislenih napada na NSPM. Ljudi koji su posle petog oktobra ponovo rehabilitovali jedan pristojan, umereno nacionalni diskurs na javnoj sceni danas bivaju sumnjičeni od strane koristoljubivih kvazi-intelektualaca i pseudo desničara kao što je autor.
Preporuke:
0
0
10 ponedeljak, 13 septembar 2010 00:41
FXHE
Mislim da je, kao naučnik, Miša Đurković ovim takstom zaista prevazišao samog sebe. Glavna teza ovog teksta uverljiva je koliko i priče e o našoj specijalnoj jedinici za parapsihološko ratovanje za vreme bombardovanja 99-te.
Preporuke:
0
0
11 ponedeljak, 13 septembar 2010 00:52
NP
Insinuacije gospodina Đurkovića su zaista smešne i smatram da njih niko ne može uzeti za ozbiljno.
Preporuke:
0
0
12 ponedeljak, 13 septembar 2010 00:57
Zoran
Interesantno je šta je navelo gopodina Durkovića da se uključi u kampanju protiv NSPM-a. Da li pored ličnog animoziteta, postoji neka veza sa određenim nalogodavcima.
Preporuke:
0
0
13 ponedeljak, 13 septembar 2010 01:16
roadrunner
Apsoltuno se slazem. I da - Koštunica je najgori!
Preporuke:
0
0
14 ponedeljak, 13 septembar 2010 03:52
Gibraltar
Naravno da ste u pravu, g.Djurkoviću.

Inače, posle "Voje sa lap-top-om", dolazi Voja bez lap-topa.

Kako nam već nije muka?!
Preporuke:
0
0
15 ponedeljak, 13 septembar 2010 12:02
@roadrunner
Apsoltuno se slazem. I da - Koštunica je najgori!

Kažu to i Đurković i Basara, Batić i Protić, Jovanović, Prokić i Ostojić, Biserko i Kandić ..., pa kako onda čovek da posumnja u to?!
Preporuke:
0
0
16 ponedeljak, 13 septembar 2010 12:43
Jedan pažljivi čitalac
I pored privida, Antonić i Vukadinović nisu glavne mete Đurkovićevog teksta! On se poslužio Basarinom redovno korišćenim metodom. Time nije postigao ni "originalnost falsifikata" - u ovom pogledu, Basara je već falsifikovan od bezbroj piskarala! U suštini, svi su oni, svesno ili ne, na zadatku (prave) fortifikacije statusa quo! U utvrđenju koje oko sebe grade, moći će večno pisati ove ili one kolumne, levicom ili desnicom, svejedno! Što bombastije, što "sočnije", što neverovatnije - to bolje! Da nikome ne pada na pamet da nisu "svi isti", da se sve relativizuje do besvesti! I sujeta zadovoljena (nema boljih od njih), i put kojim se lakše ide! Dakle, za nas ostale - šarena laža o važnim i "velikim sukobima" koji će nešto promeniti - sukobi a la farma!
Preporuke:
0
0
17 ponedeljak, 13 septembar 2010 18:49
Angel
Slobo je imao srce ali ne i duboku državničku mudrost. Slično Šešelju. A dosmanlije nemaju ni srce ni mudrost.Imaju samo bakaliski sitnošičardžijski mentalitet, šuplju poropagandu i uobraženost, koji su grobar srpske države i srpskog naroda.
Preporuke:
0
0
18 ponedeljak, 13 septembar 2010 20:28
luk i voda
Bože, kakva pojmovna zbrka, politička konfuzija i lična malicioznost. Da li je moguće da je ovo novi idol i nada srpske desnice? Nisam desničar, ali zaista verujem da srpska desnica zaslužuje bolje.
Preporuke:
0
0
19 utorak, 14 septembar 2010 07:41
Mario Kalik
Ne može se reći da Đurković nije napisao zanimljiv i pronicljiv tekst. Bojim se da većina komentatora nije shvatila njegovu poentu, a iz Antonićevog odgovora se vidi da ga, uprkos njegovim saznajnim kapacitetima, ni on nije shvatio. Ili jeste, ali je zamenom teza pokušao da se eskivira osnovnu i ubojitu Đurkovićevu primedbu. Jer, nigde Đurković ne kaže niti sugeriše da su Antonić ili NSPM izdajnički faktori u smislu u kojem su to Druga Srbija, odnosno LDP. On čak kaže da greše svi oni koji ove prve napadaju za (navodnu) izdaju. Zato je i Antonićev odgovor koji hoće da čitavu stvar premesti na plan (navodne) izdaje, na kome se zaista svašta može iskonstruisati (ali i na isti način pobijati), promašen. Đurković samo tvrdi da je sistematsko podmetanje Druge Srbije kao navodnog glavnog protivnika OBJEKTIVNO imalo za učinak prikrivanje i legitimisanje istinski glavnog protivnika, a to su bile aktuelne vlasti koje su U SUŠTINI sprovodile politiku Druge Srbije, na ovaj ili onaj način, pre ili kasnije.

Dakle, nije reč toliko o nečijim subjektivnim namerama, bilo vladajućih političara, bilo analitičara, koliko o (štetnim) političkim učincima jednih, odnosno ideološkim učincima drugih. Moram priznati da se i meni napadno osporavanje Druge Srbije, u čemu Antonić prednjači, poslednjih godina počelo uveliko da čini kao prećutno amnestiranje objektivno izdajničke politike aktuelnih vlasti. Ako Antonić i nije svestan ovog ideološkog mehanizma u kome usredsređivanje pažnje na jednog protivnika, ima za posledicu odvlačenje pažnje sa drugog (ili "drugog"), bitnijeg i opasnijeg, to ga ne opravdava. Ispravna analiza nalaže da se svi elementi konteksta uzmu u obzir i pravilno rasporedi njihov uticaj i težina. U Antonićevim poslednjim tekstovima videli smo, međutim, da ima previše razumevanja i izgovora za nakaradnu Tadićevu politiku, i da se neprestanim upiranjem u Čedu kao veće zlo, veće jer je jednobojno, na problematičan način opravdava manje zlo (Tadićevo), manje samo zato što je iznijansirano.
Preporuke:
0
0
20 utorak, 14 septembar 2010 07:44
Mario Kalik
Ali, možda je ovo manje zlo zapravo veće, i to ne (samo) po sebi, već baš zato što je dvolično, što se teže razotkriva, što nam jedna njegova kozmetička nijansa prikriva osnovnu tamnu boju njegovog lica. Priča o "većem" zlu često ima za učinak prihvatanje "manjeg" zla, i previđanje da je ono ipak zlo. Time se blokira ona istinski borbena, emancipatorska praksa sadržana u prkosnoj izjavi Karla Krausa: "Između dva zla, neću da biram manje!". Đurković je stoga u pravu kada razobličava ovaj perfidan ideološki mehanizam. Naročito kada sa tamnog lica vladajuće politike nestane i poslednji trag patriotske šminke, što smo imali prilike da vidimo pre neki dan. Podsetimo, LDP je srdačno pozdravio "promenu" kursa "naše" spoljne politike...

Naravno, ovo ne znači da u svemu ostalom, manje bitnom u ovom tekstu, Đurković nije u krivu. Jer, iz istog razloga koji smo gore naveli ne može se prihvatiti da Druga Srbija nije nikakvo zlo (samo zato što je manje), ili da je puka izmišljotina, kako otprilike sugeriše Đurković. Ne, ona je stvarna, a i ako je manje značajna od njene posestrime na vlasti, ne znači da se protiv nje valja ne boriti. Antonićeva greška je što prenaglašava ovu borbu kao odlučujuću, a ne što je uopšte vodi. A naročito se ne može prihvatiti ocrnjivanje Druge Srbije kao "radikalne levice", što je samo ponavljanje otrcanih falsifikata iz repertoara prizemne nacionalističke desnice. Verujemo da je Đurkovićev intelektualni nivo, uprkos ovom padu, ipak viši. Doduše, u staljinističkoj propagandi postojalo je difamiranje trockizma kao agenture kapitalizma i imperijalizma. LDP bi se zaista uklapao u ovaj profil. Ali, znamo da Đurković nije staljinista. A i Staljin nikada ne bi ocenio trockizam kao radikalnu levicu, nego upravo kao (izdajničku) desnicu. Na ovom mestu Đurković, na žalost, ne nadmašuje Antonića. I Antonić zna da napravi ovakav previd, na primer kada pamfletiste "Betona" naziva "Crvenom gardom". Dakle, u pogledu animoziteta prema (radikalnoj) levici, ova dvojica sasvim slažu.
Preporuke:
0
0
21 utorak, 14 septembar 2010 08:08
Mario Kalik
Zato se može reći da je predstavljanje Druge Srbije kao lažne levičarske "fortifikacije" način da se prikrije desničarska bliskost između nje i njenih dominantnih javnih kritičara. Iz perspektive istinske radikalne levice, svi sporovi nalik ovom između Antonića i tvrdih "patriota", ili svih njih zajedno protiv Druge Srbije, jesu sporovi unutar desničarske porodice. I svi su oni, od današnjih nacionalista do liberala, u jednom periodu bili manje-više u istom, zajedničkom frontu protiv levice, dok je ona bila na vlasti, kada je "valjalo" srušiti je da bi se društveni plen podelio unutar ove desničarske familije.

Bio je to period o kome Đurković govori na početku teksta. Vidimo Đurkovića da ga je zanimalo kako promeniti Miloševićev "režim", i da se, vremenom razočaran u političku opoziciju i "nevladin" sektor, subjektivno pozicionirao podjednako izvan "Slobine" države i Soroševe paradržave, u nekom prostoru slobodno lebdeće inteligencije koji mu je omogućavao da "ceo sistem razume i zahvati". Ali, ono što Đurković očigledno još uvek ne shvata i ne razume, a što ipak postepeno dopire do sve većeg broja ljudi, jeste da je takva "slobodna" pozicija puka samoobmana i da je on bio zarobljenik jedne od sukobljenih strana. Jer, ni tada, kao ni sada, nije moguć treći put o kome je Đurković sanjao ili sanja; to je kardinalna iluzija svih nacionalista kojima Milošević nije (bio) po volji. Ukratko rečeno, biti PROTIV "Slobine" države (o tom angažmanu Đurković ovde lično svedoči) znači biti objektivno ZA Soroševu paradržavu, ma šta Đurković ili bilo ko drugi o tome subjektivno mislio. To je zato što oni drugi nisu napadali Srbiju zbog Miloševića, već Miloševića zbog Srbije. Kao što su napadali kasnije i sve one, dojučerašnje Miloševićeve protivnike i njihove favorite, na svakom mestu i u svakom trenutku ako bi počeli da vode makar minimalnu patriotsku politiku. Zato je bilo kakvo dovođenje u vezu samog Miloševića sa našim neprijateljima smešna zabluda. Te dve strane se naprosto isključuju...
Preporuke:
0
0
22 utorak, 14 septembar 2010 19:20
XY@Mario Kalik
Tačno, oni drugi nisu napadali Srbiju zbog Miloševića, već Miloševića zbog Srbije. Ostaje da shvatimo zašto su napadali Srbiju.
Preporuke:
0
0
23 utorak, 14 septembar 2010 22:54
Aleksandar M.
Konacno da neko pomene da je ustav usvojen na falsifikovanom referendumu.
Umesto jalovih rasprava,nama je potrebna nacionalna ideologija na cijoj osnovi mozemo da izgradimo jaku, nacionalnu drzavu.
Preporuke:
0
0
24 sreda, 15 septembar 2010 15:55
sava t.
@Mario Kalik

ni tada, kao ni sada, nije moguć treći put o kome je Đurković sanjao ili sanja; to je kardinalna iluzija svih nacionalista


E pa moguć je treći put, a to je put metafizike i monaštva, koje se manifestuje u nepriklanjanju ni jednom carstvu a zarad spoznaje istine i objektivnosti, to je put siromaha, put mudraca, a sa javne scene taj put je jedini izabrao Miša Đurković. Ako grešim lako ćete me demantovati spiskom zarada koje je dobio za života.
Preporuke:
0
0
25 četvrtak, 16 septembar 2010 10:11
Dušan Ariljević
"Uostalom, njih dvojica (V. Koštunica i B. tadić) su proizvod istih struktura, koje će ovom zemljom i dalje da vladaju čak i kad Toma dođe da odradi sledeću fazu. A šta sa tim strukturama da radimo? "Pitajte Dušana Mihajlovića, on zna!!!!
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner